0

Kansızlık Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

 Kansızlık nedir ?

Kansızlık yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesiyle birlikte belirginlik göstermeye başlamaktadır. Kansızlık kanda oluşan alyuvarların kanda eksilmesi ile oluşum göstermektedir. Erkeklere göre kadınlarda daha sık karşılaşılan bir durumdur. Kırmızı kan hücreleri içerdiği hemoglobin protein sayesinde, vücuda oksijen sağlamaktadır. Genellikle vejetaryen beslenen kişilerde sık görülmesi de olağandır. Gün içinde aşırı yorgunluk, uyku hali, sinirli duygu durumları, ani öfkeler, dikkat dağınıklığı, baş dönmesi nefes darlığı şeklinde gelen çarpıntılar belirgin şekilde oluşum gösteriyorsa mutlaka uzman hekim tarafından kontrol altına alınmalıdır. Kansızlık belirtileri olarak gündelik hayatı sekteye uğratan oluşumlar tehlike çanlarını çalmaya başlamış demektir. Yaşam kalitesini düşüren ve hamilelik döneminde, çocuklarda ve genç bayanlarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Kansızlığa zemin hazırlayan etkenler oldukça fazladır. Nedenleri genellikle sağlıksız beslenmeye dayalı olarak belirtilmektedir.

 

Kansızlık neden olur

Kansızlık öncelikle demir eksikliği nedeniyle oluşan sorunların başında gelmektedir. Özellikle kadınların sağlık problemlerini olumsuz etkileyecektir. Kadınların regl dönemlerinde belirginleşen kansızlık, başka ciddi hastalıklara da davetiye çıkaracaktır. Kansızlığın ilk nedenleri arasında gösterilen demir eksikliği, B12 eksikliği ve folik asitin vücuttaki etkisinin azalmasıyla meydana gelmektedir. Kansızlık bir çok hastalığın habercisi olabilir. Bunlar kadınlarda rahim kanseri, erkeklerde bağırsak ve prostat kanseri olarak karşımıza çıkabiliyor. Kansızlığın önemi vurgulanmalı ve belirtiler vermeye başladığı zaman mutlaka doktor kontrolü yaptırılması gerekiyor. Kansızlık mutlak suretle tedavi edilmeli ve tedavi kesinlikle yarım bırakılmamalıdır.

 

Demir eksikliğinin belirtileri

Demir eksikliği özellikle kadın ve çocuklarda çok sık görülen durumlardan biridir. Başta toprak ve kil yeme alışkanlıkları, vejetaryen beslenme tarzını benimseyenlerde, çocuklarda çok sık görülen bağırsak parazitleri, gebelik ve emzirme süreçlerinde demir eksikliği baş göstermektedir. Demir eksikliği saçlarda ve tırnaklarda dökülme-kırılma, aşırı halsizlik ve bitkinlik, uyku hali, depresyon, ani öfke nöbetleri, dikkat dağınıklıkları kendini ilk gösterecek belirtiler arasındadır.

 

B12 eksikliği belirtileri

B12 eksikliği vücutta belirgin olarak kendini gösterecektir. Bunun nedeni kırmızı et ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi, bu eksikliği giderecektir. Süt ve süt ürünleri, yumurta az tüketildiği zaman vücutta B12 eksikliği olarak kendini göstermeye başlıyor. B12 eksikliğinde iştahsızlık, dikkat dağınıklığı, zihin yorgunluğu, tat kaybı, el ve ayaklarda karıncalanma ve ani duygu değişimleri dikkate alınmalıdır.

 

Folik asit eksikliği belirtileri

Folik asit vücutta eksikliği belirginleştiği andan itibaren uyuşukluk, unutkanlık, depresyon, halsizlik ve yüz renginde solgunluk olarak ortaya çıkıyor. Folik asit için fındık, fıstık, yumurta, karaciğer, böbrek, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, tahıl, mercimek ve baklagiller de fazlasıyla tatmin edici şekilde barınmaktadır. Vücuda alınan folik asit kendinizi daha zinde ve enerji dolu hissetmenizi sağlayacaktır.

kansizlik_nedir_belirtileri

Kansızlık bitkisel tedavisi

Kansızlık tedavi edilirken öncelikle vücutta kan yapan değerleri dikkate alarak beslenme biçimi düzenlemelidir. Vücutta folik asit, B12 ve demir eksikliğinin giderilmesi kansızlık sorununu da ortadan kaldıracaktır. Özellikle sigara ve alkol tüketimi kansızlığa davetiye çıkaran unsuzlar arasındadır. Özellikle kadınların adet dönemlerinde beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca kuru üzüm, kayısı, keçiboynuzu da kansızlığı tedavi edici şifalıklar arasındadır. Kansızlığın öncelikle doktor kontrolünde tedavisi ele alınarak, sonrasında beslenme düzeniyle desteklenmesi tedaviyi hızlandıracaktır. Gün içinde aşırıya kaçan kahve ve çay tüketimi de kansızlığa davetiye çıkarmaktadır. Kansızlık tedavisinde öncelikle yeşil yapraklı sebzeler sıkça tüketilmelidir. Üzüm ve harnup pekmezi, kuru incir de tedaviyi büyük oranda destekleyecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir