0

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Belirtileri Tedavisi

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocuk yaşlarda başlayan ve tüm yaşam boyunca devam edebilecek oluşumlardan biridir. Yetişkinlik süreçlerinde de varlık gösterecek olan dikkat eksikliğini, küçük yaşlarda fark edebilmek önüne geçilebilir bir durum sergileyecektir. Toplumda oldukça yaygın olan oluşum öncelikle okul yıllarında dikkat çekmeye başlar. Yerinde oturamayan, arkadaşlarıyla net bir iletişim içinde olamayan çocuklar fark edilmeli ve önlem alınmalıdır. Dikkat eksikliği olan çocuklar faaliyetlerinde de istenilen sonuçlara zamanında ulaşamayabilir, net bir sonuç elde edemezler. İleriki yıllara taşınacak olan bu durumun önüne geçilebilmesi için tıbbi yardım müdahalesi söz konusudur.

 

Dikkat Eksikliği Belirtileri

Dikkat eksikliği öncelikle okul yıllarında varlık göstermeye başlar. Çocuk arkadaşlarıyla oyun oynarken uyum gösteremez, tek bir olaya odaklanma konusunda sorunlar yaşar. Konsantrasyon sorunu en belirgin özelliklerden biridir. Çocuk faaliyetlerini yaparken çabuk sonuç gösteremez ve istenilen sonuca ulaşmak için sabredemez.. Ev ödevlerini yaparken zorluk çıkartır. Sık sık oyun değiştirmek ister. Sorumluluklarından sürekli kaçma çabasına girer. Konuşma ve dinleme sırasında yerinde duramaz. Hatta dinleme yetisinde iletişim sorunları yaşayabilir. Gözlemlenen en temek özelliği hareketlilik, dikkat eksikliği ve dürtüselliktir. 7 yaşından önce başlamış olması, süreklilik göstermesi ve her ortamda belirgin hale gelmesi günlük yaşamı etkileyecek hale gelmesi dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanımını netleştirecektir.

 

Hiperaktivite Belirtileri

Hiperaktif olan çocuklar sürekli ve durmaksızın hareket etmek isterler. Aşırı konuşma dürtüsü içinde olurlar. Sessiz kalma konusunda yetersizlik gösterirler. Eşyaları karıştırır, huzursuz ruh hali ortaya koyar. Sürekli ayağa kalkar ve oturma eğilimi göstermez. Organizasyon düzenlemeleri yapamaz, ruh hali değişkenlik gösterir.

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisi

Dikkat eksikliği ve hipertivite öncelikli olarak tıbbi yardım gerektiren süreçlerden biridir. Bunlara ek olarak dengeli beslenme de tedaviyi olumlu etkileyecek diğer faktörlerden biridir. Düzenli egzersiz yapmak zihnin doğal yollarla rahatlamasını sağlar. Çocuklar için okul, yetişkinler için iş hayatındaki verimi artıracak en güçlü adımlardır.dikkat_eksikligi_hiperaktivite_bozuklugu

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir