1

Ergoterapi Nedir?

Ergoterapi aktivite katılımında kısıtlama yaşayan tüm bireylerin yaşam kalitelerini yüksek ölçüde artıran sağlık disiplinidir. Tüm yaş gruplarının katılımıyla gerçekleşen çocuk, genç, yaşlı, sokak çocukları, madde bağımlısı olan herkesin yaşam kalitelerini artırmaya odaklanılmış çalışmalardır. Kişilerin var olan ve açığa çıkaramadıkları yeteneklerini bulup daha düzeyli bir yaşama adım atmalarını sağlamaktır. Kişilerin aktivite sırasında yaşadıkları özgürlük ve bağımsızlıklarını artırmaktır. Ergoterapi de kişilerin fiziksel ve sosyal faktörleri değerlendirilerek olumsuzlukları ortadan kaldırarak gerekli müdahaleleri yapmaktır. Bilim ve sanata yönelik çalışmalar yapılarak kişilere yönelik oluşturulan açıklarını kapatmaktır.

 

Ergoterapi amacı nedir

Aktivite yapabilmeyi sağlığın gerçeği olduğunu kabul eder. Yaşamın değerli olduğunu, geçen her zamanı doğru faaliyetlerle yaşam kalitesini artırmayı amaçlar. Kültürel, sosyal ve fiziksel anlamda kişilerin bağımsızlık seviyelerini dengeler. Ergoterapi birebir kişilerle veya topluluklarla işbirliği içinde uyum sağlayarak yaşamak için beceri ve davranışlarını bilim alanında geliştirmeye yöneliktir. Anlamlı ve amacı olan aktivitelerle tüm yaş gruplarında kişilerin toplumsal yeteneklerini geliştirecek, yaratıcılıklarını geliştirmektir.

ergoterapi_nedir

Sosyal toplum bakımından ötelenmiş kişileri sanat ve çeşitli yeteneklerini açığa çıkarmayı amaçlamaktır. Bu kişileri hayatın merkezine çekmeyi sağlayan bir programdır. Kişilerin gün boyu yapacağı aktivitelerde hayatı boyunca yardımcı olacaktır. Sözde kalmadan eyleme dönüştürerek kişilere telkin vermektir. Psikolojik bakımdan orunlu kişilerin ergoterapi alanında yenilenmek için çalışmalar yapabilirler. Engellilik ve bağımlılık yönünde de çok ciddi çalışmalar yapan program, kişilerin yaşam standartlarını yüksek ölçüde hızlı bir ivme kazandırmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir