0

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Özellikle soğuk algınlığından kaynaklanmaktadır. Bitki çayları boğazı yumuşatır ve vücudunuzu güçlendirmek için faydalı olur. Soğuk algınlığı sürecinde vücudun güçten düştüğünü ve halsizleştiğini hissedersiniz. Doğru çayların sizi desteklediği gerçeği uzmanlarca kanıtlanmıştır. Soğuk havalarda öksürük, hapşırık, burun akıntısı ve halsizlik için doğru bitki çaylarıyla vücudunuzu destekleyebilirsiniz.

Zencefil: Özellikle nezle, grip ve soğuk algınlıklarına bağlı olarak yaşanan öksürüklerin tedavisinde etkin rol oynamaktadır. Küçük bir zencefili rendeleyin ve bir fincan sıcak suyun içine atın. 15 dakika demlendikten sonra yemeklerden sonra günde 3 bardak içebilirsiniz. İçinizi ısıtacak olan zencefil çayının içine 1 çay kaşığı bal ekleyip şifa niyetine içebilirsiniz. Sadece öksürüğünüzü kesmekle kalmıyor, balgam söktürücü olarak da faydasını gösteriyor.

Adaçayı: Bir çok hastalığın tedavisinde etkili olan ada çayı, kuru öksürüğün tedavisinde de başarılı sonuçlar elde ediyor. Boğaz ağrılarına, nezle, grip ve soğuk algınlığına iyi geliyor. Ayrıca halsizlik ve bitkinlik gibi belirtilerinde tedavi sürecinde etkili oluyor. Özellikle iltihapları tedavi edici etkileri vardır. Ada çayını sıcak suyun içine ekleyip 5 dakika demlendikten sonra içebilirsiniz.

Zerdeçal: Zencefil öksürük ve boğaz ağrılarını tedavi edecektir. Balgam söktürücü özelliği sayesinde de bronşları temizleyecek, uzun sürecek yaşam kalitenizi düşürecek öksürükten kurtulabileceksiniz. Bir tatlı kaşığı balın içine yarım kaşık zerdeçal ekleyip afiyetle yiyebilirsiniz.
öksürüge_iyi_gelen_bitkiler
Tere kürü: Tere kürü balgam ve öksürük için tedavi edici özelliklere sahiptir. Oldukça kolay hazırlayabilecek, özellikle soğuk havalarda şifa niyetine içebileceksiniz. Yarım litre suyu kaynatıp içine 15 adet taze tere atalım. 3 dakika haşladıktan sonra terenin suyunu süzüp soğumaya bırakalım. Hazır olan tere suyunu yemeklerden 2 saat önce veya sonra içmek gerekiyor. Özellikle geçmek bilmeyen inatçı öksürükler ve balgam için şikayet edenlere oldukça faydalı olacaktır. Öksürük için şifalı içecekler taze olarak hazırlanmalı ve tüketilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir