0

Alfabe Egzersizi Nedir?

Alfabe egzersizi topuklu ayakkabı müdavimlerine önerilen egzersizlerden biridir. Topuklu ayakkabı giyen bayanlarda balerin hastalığı adı verilen risklerle karşılaşmaları söz konusudur. Yüksek topuklu ayakkabılarla parmak ucuna binen yük, ayağın arka kısmında sıkışmaya yol açmaktadır. Buna bağlı olarak gelişen diz, bel ve bacak ağrıları da gün boyu sızlayacaktır. Bilinçsiz giyilen, sürekli ayakta çalışan kişilerin özellikle parmaklara yük bindiren arkadan topuklu ayakkabılar, ön ve yan bağlarda gerilmeye neden olacaktır. Her adımda vücudun ağırlığının yarısının öne, yarısının arkaya yük bindirdiğini belirten uzmanlar, topuklu ayakkabının bilinçli kullanılmasını önermekteler.

Ayak dengesinde yaşanan bozukluklar ayakta burkulma, ayakta ağrı ve kas ağrılarına da yol açabileceği belirtilmiştir. Yüksek topuklu ayakkabılar yine bilinçsiz giyildiği zaman, duruş bozukluğuna ve normal yürüyüşte denge problemlerini ortaya çıkarmaktadır. Alfabe egzersiz ayakların topuklu ayakkabıdan sonra dinlenmesi ve rahatlaması için uygulanan bir sistemdir. A harfinden başlayarak alfabenin tüm harflerini başparmak ile havada çizilmesidir. Alfabe egzersizi ile ayağınız her yöne rahatlıkla gidecek, egzersiz ve rahatlama yaşaması kaçınılmaz olacaktır.
alfabe_egzersizi_nedir_nasil_yapiliralfabe_egzersizi_nedir_nasil_yapilir
Gün içinde sürekli ayakta durarak çalışıyorsanız, ayaklarınızın rahat edeceği bir ayakkabı tercih etmeniz gerekmektedir. Topuklu ayakkabıların ayakta çok uzun süre kalmaması gerekmektedir. Eğer topuklu ayakkabı giymeniz gereken işyerinde çalışıyorsanız, ayaklarınızı dinlendirmek için alfabe egzersizi yapabilirsiniz. Bu sayede bacak kaslarınız, ayaklarınız esnemiş ve rahatlamış olacaktır. Oldukça estetik görünüme sahip olan topuklu ayakkabılar, günün her saati ayaklarınızda olmamalıdır. Önemli davetlerde ve gün içinde birkaç saati geçmeyecek şekilde giymeniz önerilmektedir. Gün boyu yorgun olan ayaklarınıza öncelikle ılık bir duş aldırın ve sonrasında rahatlama seansı için onlara vakit ayırın. Kısa sürede ayaklarınızda hissettiğiniz topuklu ayakkabıların zemin hazırladığı ağrılar son bulacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir