0

Bağırsak Parazitleri Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak parazitleri özellikle iyi yıkanmamış çiğ sebze ve meyvelerden geçmektedir. Çiğ etin tüketilmesi de bu istenmeyen canlılara davetiye çıkarmayı sağlamaktadır. Bağırsak solucanı omurgasızdır ve asalak olarak yaşarlar. Çocuklarda çok sık rastlanabilen bağırsak solucanları okul, yurt gibi aynı tuvaletlerin kullanıldığı ortamlardan da bulaşabilir. Bağırsak kurdu olarak da adlandırılabilen bağırsak solucanı yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Silindirik bir yapıya sahip olan solucan 35 cm. boyuna kadar ulaşabilmektedir. Geçmeyen karın ağrısı, ishal, bulantı, ateş, halsizlik gibi belirtiler gösterecektir. Bağırsakta yaşayan asalaklar hayatı olumsuz etkileyecektir. Bağırsak solucanları büyüklüklerine göre kansızlık, bağırsak tıkanması gibi oluşumlara da yol açarlar.

Çengelli kurtlar: Kişilerin kanını emerek beslendiği için, kansızlığa neden olurlar.
Tenya: Devamlı olarak karın ağrısı, baş dönmesi, açlık ve halsizlik belirtileri verir.
Askarisler: En tehlikeli olan bağırsak parazitlerinden biridir. Bağırsak zarını delip kana karışır, kan dolaşımı ile akciğerlere kadar gelip iltihaba neden olabilirler. Sarılık için safra kesesine ulaşmaları yeterlidir. Bazen yumurtalar birleşip, bağırsak tıkanmalarına bile neden olabilirler.
Bağırsak parazitlerine önlem
Bağırsak parazitlerine önlem olarak öncelikle el ve tırnak temizliğine önem vermek gerekiyor. Eller bol su ve sabun ile tırnak diplerine kadar yıkanmalıdır. Çiğ et, iyi yıkanmamış sebze ve meyve tüketilmemelidir. İç çamaşırların kaynar su ile yıkanması da önlemler arasındadır.

 

Bağırsak paraziti tedavisi
Bağırsak parazitlerinin tedavisi için öncelikle doktorun vermiş olduğu ilaçları kullanmak gereklidir. Parazitler için bitkisel tedavilerden destek almak da mümkündür. Ekşi nar bitkisinin kökünü kaynatıp aç karnına içebilirsiniz. Bağırsak solucanını düşürmek için sarımsak oldukça faydalı bitkilerden biri olacaktır. Birinci gün bir tane, ikinci gün iki tane ve bu şekilde devam ederek yirmi birinci gün 5 diş sarımsağı çiğnemeden su ile yutun. Her şeyden önce hijyene ve tuvalet temizliğine de çok dikkat etmek gerekmektedir. Bağırsak solucanı aile fertlerinden bir kişi de bile görülse, diğerlerinin de tedavi edilmesi gerekmektedir.bagirsak_paraziti_nedir

Diğer arama sonuçları:

  • parazit ne demek
  • parazit nedir
  • vücuttaki parazitler nasıl atılır
  • parazit belirtileri
  • parazit belirtileri nelerdir
  • parazit nedir belirtileri nelerdir
  • parazit
  • vücuttan parazit nasıl atılır
  • vucutta parazit belirtileri
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir