0

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemi hastalıklara karşı vücudu koruyan sistemimizdir. Doğru desteklenmesiyle birlikte, vücudun bulaşıcı hastalıklara karşı savunma mekanizmasını iki kat artıracaktır. Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir? Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir? Bağışıklık sistemi hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri sizlerle aktaracağız.

 

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi iş ve sosyal hayatın getirdiği yoğun koşuşturma içinde, vücudun dirençli olmasını sağlayan en etken sistemdir. Dünya ile iletişim halinde olmamız, bir çok hastalıkların vücuda girmesi kolaylaşır. Temas etmek ve etkileşim içine bulunmak, istenmeyen ve vücudu güçsüz duruma düşürecek hastalıkların da davetsiz misafir olarak bünyemizde barınmaları kaçınılmaz olur. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı süreçlerde, sadece çevremizden etkilendiğimiz hastalıklar değil, kanser hücreleri de gelişim gösterecektir. Güçlü bağışıklık sisteminde kanserli hücreler de yok edilerek, etkisiz hale getirilecektir.

 

Bağışıklık sistemi nasıl zayıflar

Bağışıklık sistemi vücuda giren ve hastalıklara neden olan virüs ve mikropları bulup anında devre dışı bırakan etkin bir sistemidir. Vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren, hastalıklara ve yorgunluklara karşı zayıf olan direnci artıran mekanizmadır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte soğuk algınlığı, grip, nezle ve kanser hastalıkları da belirginleşmeye başlıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için öncelikle doğal antibiyotik içeren gıdalardan destek almak gerekmektedir. Dikkat ederseniz, çok yorulup uykusuz kaldığınız zamanlarda, hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Hastalıkların uzun sürmesi ve sizi yatağa düşürüp iş ve sosyal hayatı sekteye uğratması, zayıf olan bağışıklık sisteminin getirisidir. Kimyasal antibiyotik kullanımı, vücutta bulunan yararlı bakterilere zarar verir. Diğer faktör de strestir. Stres bağışıklık sisteminin çökmesine davetiye çıkaran unsurlardan biridir. Yoğun yapılan fiziksel aktiviteler, direk olarak güneş ışınlarına maruz kalma, uykusuzluk, beslenme alışkanlıkları bağışıklık sistemini düşüren faktörlerden biridir.

 

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendir

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için öncelikle beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle Kış aylarında biraz daha özenli olarak, vücudu hastalıklara karşı koruyan sistemimizi ayakta tutabiliriz. Uyku düzeni ve yoğun çalışma ortamları da sistemi direk olarak etkilediği için, düzenli bir uyku ile yorgunluğu dengeleyebiliriz. Vücudumuza aldığımız gıdaların besin değeri yüksek olmalıdır. Özellikle kırmızı meyve ve sebzeler bağışıklık sistemi üzerine maksimum kaynak olacaktır. Tam buğday ekmeği içerdiği mineral ve vitaminler arasında oldukça güçlü bir etkiye sahiptir. Yeşil çayın buradaki önemini mutlaka belirtmeliyiz. Yeşil çay içerdiği antioksidan ile bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Günde 2 fincan içilen yeşil çay bedensel ve zihinsel yorgunluklarınızı kapatacaktır.

bagisiklik_sistemini_guclendiren_besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Bağışıklık sistemi vücut için son derece önemlidir. Vücudun her şartta dik durmasını ve hastalıklara karşı kendini savunabilmesine zemin hazırlar. Doğru ve güçlü bir koruma sistemi ile hastalıklara önlem alacak, var olan hastalıkları vücuttan atabileceksiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında öncelikle kırmızı meyve ve sebzeler bulunmaktadır. Mürdüm eriği, domates, karpuz, siyah üzüm meyveler arasında bulunmaktadır. Kayısı, ceviz, bal kabağı, kivi, su, yeşil çay, sarımsak, soğan bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalardan biridir. C vitamini bakımından zengin olan besinler, vücuda girdiği andan itibaren daha sağlıklı günlere merhaba demenizi sağlayacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir