0

Besinler ve Özellikleri

Tüm canlıların yaşaması için gerekli olan enerjiyi sağlayan besin maddeleri olmaktadır. Büyüyüp gelişmek ve sağlıklı bir hayat sürmenin gerekliliğini sağlıklı ve doğru beslenme sağlamaktadır. Canlıların yaşamsal etkinliklerini sürdürmesi, büyüyüp gelişmesini sağlayan doğru içecek ve yiyeceklere besin denilmektedir. Besinleri üç kaynakla elde ederiz.

Hayvansal besinler ( süt, et, yumurta)

Bitkisel besinler ( meyveler, sebzeler )

Sadece cansız doğadan elde edilen besinler ) su, madensel tuzlar) olmaktadır.

Besinler vücuda enerji verir, yapıcı ve onarıcıdır. Besinlerin vücutta düzenleyici olarak bir çok görevleri bulunmaktadır. Enerji veren besinler karbonhidratlar ve yağlardır. Yapıcı ve onarıcı besinler proteinlerdir. Düzenleyici besinler ise vitaminler, su ve minerallerdir.

 

Karbonhidratlar

Yaşamsal olarak yapılması gereken faaliyetleri sürdürmek için ihtiyacımız olan enerjiyi karbonhidrat sağlamaktadır. Patates, pirinç, buğday, şekerli yiyecekler karbonhidrat barındırmaktadır. Vücuda enerji kaynağı sağlamakta ve yokluğunda enerji düşüklüğü yaşanmasına neden olur.

 

Yağlar

Vücudumuz karbonhidratlardan daha fazla ihtiyacı olan enerjiyi yağlardan sağlamaktadır. Yağların yakılması için vücudumuzdan karbonhidratlardan uzaklaşması gerekiyor. Yağlar depolandıkları yerde tüm organlara destek vermektedir. Hayvansal ve bitkisel besinlerden yağlar elde edilmektedir. Tereyağı, kaymak, süt, balık, ayçiçeği, susam, soya fasulyesi, ceviz gibi besinlerden yağlar elde edilmektedir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi, yağların da fazlası kilo alınmasına neden olmaktadır.

besinler_özellikleri

Proteinler

Vücutta yapıcı ve onarıcı görevini başarıyla yerine getiren besinlerdir. Vücudun temel yapı taşıdır. Canlıların büyümesini ve sağlıklı gelişmesini sağlar. Yaraların iyileşmesinde onarıcı görevini başarıyla üstlenir. Saçların ve tırnakların sağlıklı uzamasını ve güçlü olmasını sağlar. Zeka gelişimini yüksek oranda destekler. Bitkisel ve hayvansal besinlerden protein elde edilmektedir. Et, süt, yumurta, yoğurt, buğday, ceviz, fındık, fasulye, bakla gibi besinler, proteinden zengin gıdalardır. Sağlıklı bir yaşam için dengeli ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmemeliyiz.

 

 

Diğer arama sonuçları:

  • saglikli bir yasam icin besinlerin ozellikleri
  • besinler ve özellikleri
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir