0

D Vitamini Eksikliği Nedir?

D vitamini vücudumuzda kemik gelişiminin sağlıklı olmasını sağlar. Özellikle çocuklarda görülen D vitamini eksikliği çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Yaşı ilerleyen kişiler de bu sorun artık daha belirgin hale gelerek, yaşam kalitesini düşürür.

 

D vitamini ne işe yarar?

D vitamini öncelikle vücudun kalsiyum ve fosfor ihtiyacını karşılar. İlerleyen oluşabilecek kemik erimesini önler, kemik yapımı ve sağlamlığı konusunda büyük katkı sağlar. D vitamini eksikliğinde çocuklarda görülebilecek ortopedik bozukluklara önlem alınmış olunur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda büyük katkıları vardır. D vitamini kas gücünü büyük oranda artırır.

 

D vitamini eksikliği belirtileri

D vitamini eksikliğinde kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz. Nedensiz yere depresyon belirtileri yaşanır ve ruhsal çöküntü hissedilir. Kalsiyum dengesi bozulur ve kemikler güçsüzleşmeye başlar. Vücudun her yerinde ağrılar başlar. Unutkanlık ve dikkat dağınıklığı başlar. Yürüme ve kas hareketlerinde zorlanma söz konusu olur ve dolayısıyla yaşam kalitesinde düşüş göstermeye başlar. Kemiklerde kırılma olasılığı yükselir ve sakatlıklara neden olur.

 

D vitamini eksikliği neden olur

D vitamini eksikliği sürekli kapalı ve güneş görmeyen yerlerde bulunan kişilerde olur. Böbrek ve karaciğer yetmezliği yaşayanlarda, AIDS hastalarında, beslenme alışkanlığı yetersiz olanlarda, bağırsak emilim bozuklularında, şeker hastalığı ve bazı tiroid hastalıklarında D vitamini eksikliği görülebilmektedir.

 

D vitamini doğal tedavisi

D vitamini bakımından zengin beslenmek için doğru gıdaları tüketmek gerekmektedir. Öncelikli olarak doğal tedavinin başarılı sonuçları cömertçe sunacağını unutmayalım. Düzenli ve dengeli beslenerek, D vitamini bakımından vücudu desteklemiş oluruz. Balık yağı, ciğer, peynir, yumurta sarısı, yoğurt, süt D vitamini bakımından güçlü besinlerdir. Ayrıca doğru saatlerde faydalanılan güneş ışığı da son derece olumlu etkiler gösterecektir.

D_vitamini_eksikligi_nedir

D vitamini eksikliği kimlerde görülür

D vitamini eksikliği özellikle güneşe çıkmayan kişilerde görülür. Emziren kadınlarda da D vitamini eksikliği yaşanmaktadır. Kalsiyum emilimini azaltan bazı ilaçlar da D vitamini yetersizliğine neden olmaktadır. Yaşlı kişiler de de görülen eksiklik için öncelikle doktora danışarak doğru tedavi sürecini başlatmak gerekmektedir. Bebeklerinde gün içinde 20 dakika güneş ışınlarından faydalanmaları da önemli bir husustur.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir