0

Mers Virüsü Nedir ? Nasıl Bulaşır ?

Mers virüsü nedir ? Mers virüsü belirtileri nelerdir ? Mers virüsü nasıl bulaşır ve tedavisi mümkün müdür ? Son günlerde gündeme bomba gibi düşen, herkesin korkulu rüyası olan mers virüsü ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri anlatmaya başlayalım. Gizemli bir şekilde insan vücuduna girip, hızla yayılarak kısa sürede etkilerini göstermeye başlıyor.

 

Mers virüsü nedir ?

Mers virüsü Ortadoğunun korkulu rüyası olan ve ölümcül nitelik taşıyan hastalıklardan biridir. Anavatanı Arabistan olan öldürücü hastalık, Ortadoğu Ülkelerine de hızla yayılmaya devam ediyor.  Gizemli bir şekilde insan vücuduna girip, hızla yayılarak kısa sürede etkilerini göstermeye başlıyor. Peki sağlığı acımasızca tehdit eden bu hastalık nasıl bulaşıyor ve belirtileri nelerdir ?

 

Mers virüsü nasıl bulaşır ?

Mers virüsü hava yoluyla yani solunum halinde kişiden kişiye bulaşıyor. Oldukça yıkıcı etkileri olan virüsün, bulaşma şekli de son derece ürkütücü olarak göze çarpıyor. Hastalık şiddetli karın ağrısı, solunum yetersizliği, nefes darlığı, ateş ve öksürük şeklinde kendini gösteriyor. Belirtilerin kesinlik kazanması için, mutlaka test yoluyla analiz edilmesi, doğru bilgilere ulaşılmasını sağlayacaktır. Özellikle kişiden kişiye geçen korkutan hastalık için dikkat edilmesi gereken noktaları da unutmamak gerekiyor. Mers hastalığından korunma yolarından biri de, doğduğu ve yaygın görüldüğü yerlere seyahat etmemektir. Elleri gün içinde sık sık yıkayarak mutlaka dezenfekte etmek gerekiyor. Solunum yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerle, kesinlikle aynı odada aynı havanın solunmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle az pişmiş et, sebze ve meyveleri tüketmemek de Mers virüsünün bulaşma riskini azaltacak unsurlar arasındadır.

mers_virüsü_nedir

Mers virsünün tedavisi

Mers virüsünün hakkında çok az bilgiye ulaşıldığı ve bu bilgilerin tedavisiyle ilgili kesin ve net bir cevabı olmamaktadır. Zira bugüne kadar bir çok kişinin ölümüne neden olan hastalık öksürük, ateş ve şiddetli karın ağrısı ile tedavi altına alınıyor. Ölümcül virüse karşı geliştirilmiş tam iyileştirici bir yöntem hala araştırma konusu olarak yol almaya devam ediyor.

 

 

Diğer arama sonuçları:

  • mers virusu nasil bulasir
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir