0

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler Nelerdir?

Metabolizma vücudun temel sisteminin çalışması için gerekli olan günlük enerji miktardır. Vücudumuz bu enerjiyi ya cömertçe harcar, ya da kas ve yağ gibi dokularda saklar. Fakat belirli bir yaştan sonra metabolizma yavaşlamaya ve gücünü kaybetmeye başlar. Vücudun bir çok konuda yardımcı kaynağı olan metabolizma nasıl hızlanır ve harekete geçer. Metabolizmanın yağların yanması konusundaki etkisi çok yüksektir. Kadınların erkeklere oranla metabolizmalarının daha yavaş çalıştığını belirtilmiştir. İlerleyen yaşlarda hormonların seviyesi azalmaya başlar. Açlık hissi çoğalır ve kilo verme süreciniz yavaşlamaya başlar. Öncelikli olarak yapılması gereken metabolizmayı hızlandıran kaynaklardan doğru destekleri almak olacaktır. Metabolizmayı güçlendirerek hızlandırmak için doğru bitkilerden destek alabilirsiniz.

 

Metabolizma hızlandıran bitkiler

Metabolizmayı hızlandırıp güçlendiren bitkilerin başında yeşil çay gelmektedir. Yeşil çay içerdiği antioksidanın etkisiyle de, cildinizi de gençleştirecek metabolizma hızınızı güçlendirerek yağlarınızın yanmasını sağlayacaktır. Günde 2 fincan şekersiz olarak içeceğiniz yeşil çayın faydasını kısa sürede görebileceksiniz. Acı yiyecekler metabolizmanın güçlenmesinde etkili olacaktır. Gün içinde bol su içerek de yavaş çalışan ve zayıflayan metabolizmanızı güçlendirebilirsiniz. Zencefil, tarçın, mate, funda, kekik, karabiber metabolizmayı güçlendirecek, kalori yakma hızınızdaki artışı görebileceksiniz. Faydalı bitkilerle vücudunuzu desteklemeye başladıysanız, mutlaka günde 30 dakika egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

 

Metabolizma güçlendirelim

Metabolizma bilindiği gibi vücudumuzdaki her organın işlevini ve sistemini dengelemektedir. Metabolizmanın sağladığı enerji kaynağı buna bağlıdır. Genç ve spor yapan bir bireyin çalışan metabolizması, 40 yaş üstü ve hareketsiz kalan kişiyle aynı olmayacaktır. Fakat bunu dengelemek, doğru çalışarak maksimum çalışması için ne yapıldığına çok dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle gün içinde yediğiniz gıdalara, yapmış olduğunuz hareketin miktarına çok dikkat ederek metabolizmanızı kontrol altına alabilirsiniz. Günlük yediğiniz miktarla, harcadığınız enerji miktarını dengede tutabilmeyi sağlamanız gerekmektedir. Doğru besinlerle vücudunuzu destekleyin ve kesinlikle abur cubura midenizde yer vermeyin. Çünkü doğru alınan besinleri sindirmek daha kolay olacak, dolayısıyla enerji miktarınızı dengede tutabileceksiniz. Mümkün olduğunca hareket alanlarınızı genişletin ve yürümeye özen gösterin. Hız kontrolünü elinize alarak,istenmeyen kilolarınıza elveda diyebilirsiniz. metabolizma_nasil_guclenir

 

Metabolizmayı güçlendiren bitkisel karışımlar

Metabolizma vücudun yağ yakmasını kolaylaştıran en önemli sistemdir. Az çalışan bir metabolizmada istenmeyen yağlara davetiye çıkararak şişmanlığı getirecektir. Metabolizma sisteminin daha hızlı çalışması için, doğru beslenmek ve egzersizi dikkate alarak, bitki karışımlarından da destek alınmalıdır. 1 tatlı kaşığı mate, 1 küçük çubuk tarçın ve çeyrek tatlı kaşığı biberiyeyi kaynamış suyun içine atalım. 5 dakika demledikten sonra şeker ilavesi yapmadan çayımızı içelim. Gün içinde bir defa içmek, özellikle 40 yaşlarından sonra faydalı olacaktır. Hareket alanı sınırlı ve ofis ortamında bulunanlar için, en etkili metabolizma güçlendirme destekçilerinden biridir.

 

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir