0

Ada Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Ada çayı doğanın sunduğu mucize niteliği taşıyan şifalı bitkilerden biridir. Tabiatın harikalarından olan ada çayı insan sağlığı için çok donanımlıdır. Öncelikle kokusu ile bizleri içine çene, sonrasında tadı ve rehası ile içimizi ısıtan doğanın kaynağı ada çayı bir çok hastalığın oluşmasına engel oluyor. Ayrıca vücudu saran bir çok hastalığı da tedavi ediyor. Ada çayının bilinen en belirgin özelliği hafızayı güçlendirmesidir. Dikkat dağınıklığı, odaklanamama, hafızada zayıflık gibi belirtiler gündelik hayatınızı sekteye uğratıyorsa, ada çayı içmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Ada çayının faydaları
Ada çayı vücudun direncini artıran, iş ve sosyal hayatın getirdiği yoğunluğu ve yorgunluğunu üzerinizden atan mucizedir. Ada çayı odaklanma sorunlarını, zihinsel zayıflığı canlandırıyor. Özellikle unutkanlık gibi sorunlar yaşıyorsanız, gün içinde bir fincan şekersiz taze demlenmiş ada çayı içmeniz yeterli olacaktır. Ada çayı antiseptik özellik taşır ve vücudun toksinleri atmasında yardımcı olur. Ayrıca balgam söktürerek öksürüğünüzü tedavi eder. Özellikle yemeklerden sonra gazdan dolayı yaşanan hazımsızlığı ve gaz problemlerini ortadan kaldırır. Boğaza ve bademcik iltihaplarına karşı tedavi edici nitelik taşır. Menopoz döneminde kadınların yaşadığı ateş basma, terlemeyi önleyici etkisi bulunmaktadır. Ada çayının ishali tedavi edici özelliği de bulunmaktadır. Özellikle baş ağrısı yaşayan kişilerin başvurdukları ilk bitkilerden biri ada çayıdır. Migren ve stres odaklı yaşanan baş ağrılarında ada çayı tedavi edici nitelik taşımaktadır. Ada çayı özellikle soğuk havalarda boğaz ağrılarına ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Ayrıca yaşanan krampları da tedavi edici özellik taşımaktadır.

ada_cayi_faydalari

Ada çayı nasıl demlenir
Ada çayı kaynatılmadan demlenerek hazırlanması gereken çaylardan biridir. Çayınızı maksimum 5 ile 7 dakika arasında demledikten sonra katkısız olarak tüketebilirsiniz. Ada çayına limon ve şeker kullanmadan tüketirseniz daha faydalı olacaktır. Günde kik fincandan fazla adaçayı tüketmek yan etki gösterebilir.
Ada çayının yan etkileri
Ada çayı bazı insanlar da yan etki gösterebilir. Kan basıncını yükseltebilir. Küçük çocukların sadece ada çayı değil, tüm bitki çaylarını içmemeleri tavsiye edilmektedir. Ada çayını güvendiğiniz aktarlardan temin edip bu şekilde tüketmelisiniz. Hamilelerin ve emziren kadınların ada çayı içmemeleri tavsiye edilir. Devamlı ve fazla miktarda ada çayı tüketiminden kaçınılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir