0

Mısır Piramitleri

Mısır’ da bulunan piramitler, Dünyanın yedi harikalarından biridir. Mısır piramitlerinin bir çok özelliği bulunmaktadır. Mısır’ da 100′ den fazla piramit bulunmaktadır. Piramitlerin içinde Mısır Krallarına ait mezarlar bulunmaktadır ve çok büyük anıtsal yapı olarak tanınmaktadır. En tanınmış ve görkemiyle büyüleyen piramitler Kahire’ nin Güneyinde Gize’ de bulunan üç piramitlerdir. Bunlar Keops, Kefren ve Mikerinos Piramitleridir. Mısır Piramitlerinin tam 5000 yıl önce yapıldığı bilinmektedir.

 

Nil nehri yakınlarında olan Bent Piramidi nin inşasının büyük bir bölümü tamamlandıktan sonra, daha önceki Piramitler baz alınarak eğimi düşürülmüş, yükseltilmeye devam edilmiştir. Bent Piramidi görsellik açısından eşsiz bir görünüme sahiptir. Bundan sonra yapılan piramitler de yükseltilerek yapılmıştır. Piramitlerin içinde en büyüğü olan Keops Piramidi’ nin taban kenarları 230 metre, yüksekliği 146 metre olmaktadır.  Dünya’ nın yedi harikalarından biri olan Mısır Piramitlerinin her birinin kütlesi 2750 kg olan taşlardan yapılmıştır. Her birinin inşası için de iki milyona yakın taş kullanılmıştır.

 

Mısır Piramitlerinin tarihçesi

Piramitler Mısır Firavunun mumyası ve onun kullandığı değerli eşyalar, hazinelerini ve sanat eserlerini koruyup saklamak amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Fakat Piramitlerin içinde herhangi bir mumya ve değerli eşyaya rastlanılmamıştır. Piramitlerin yapımı için iki milyona yakın taş kullanılmıştır. O dönemlerde ağırlık kaldıran makineler, taşın altına yerleştirilip rahat taşımayı sağlayan silindirler yoktu. Bu nedenle taş blokların nasıl taşındığı hala merak konusu olmaya devam etmektedir.

 misir_piramitleri

Diğer arama sonuçları:

  • mısır piramitleri isimleri
  • mısır piramitleri bulmaca
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir