0

Besin Zehirlenmesi Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Besin zehirlenmeleri sıkça yaşanılan durumlardan biridir. Sağlığı ciddi olarak tehdit eden besin zehirlenmeleri, yiyecek ve içecek sonucu meydana gelen oluşumlardır. Özellikle yaz mevsiminde daha çok görülen besin zehirlenmeleri, herkesin vücudunda farklı tepkiler gösterebilir. Besin zehirlenmeleri farklı nedenlerden dolayı olabilir. Gıdanın kendisinin zehirli olması yani hayvansal gıdalar, işlenmemiş besinlere katılan maddeler, gıdayı bozan kişi veya çevreden besine bulaşabilir. Besin zehirlenmesine sebep olan bakteriler gözle görülmedikleri için, tadında farklılık gösteren ve sizi rahatsız eden besinleri tüketmemelisiniz. Derin dondurucuda donup çözülen ve sonrasında tekrar dondurucuya koyulan gıdalarda, çözüldükleri zaman bakteri üretirler. Bu bakteriler besin zehirlenmesine neden olurlar. Düzgün yıkanmamış sebze ve meyvelerde besin zehirlenmesine yol açabilir.

 

Besin zehirlenmeleri belirtileri

Herhangi bir besin tüketiminin ardından bulantı, ishal, kusma ve şiddetli karın ağrısı şeklinde belirtiler verir. Besin zehirlenmelerinde kişisel hijyene çok dikkat edilmelidir. Yemeklerden önce ve sonra eller iyice yıkanmalı, kirli ve lağım sularının yeterince izolasyon yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir. Zehirlenmenin etkisi de iyileşme sürecini etkileyecek önemli bir husustur.

 

Besin zehirlenmesine ne yapılır

Besin zehirlenmesinde ilk olarak kaybedilen sıvının yeniden vücuda alınması gerekmektedir. Hemen arkasından sağlık kuruluşuna başvurulup gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

 

Besin zehirlenmesi tedavisinde beslenme

Besin zehirlenmesi süreç ve tedavisinde etkili olacak doğru beslenme iyileşme sürecini destekleyecektir. Haşlanmış patates, pirinç, çorba, tuzlu kraker faydalı olacak beslenme çeşitleridir. Süt ve süt ürünleri, yumurta, et, deniz ürünleri bu süreci olumsuz etkileyen gıdalardır. Bol su içmek de iyileşme sürecini olumlu etkileyecektir.

 besin_zehirlenmesi_nedir

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir