0

Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu Karadeniz Bölgesinde bulunan oldukça şirin bir İlçemizdir. Karabük’ ün kültürel ve sosyal anlamda en gelişmiş İlçelerinden biridir. Safranbolu deyince akla ilk gelen tarihi evlerdir. Geleneksel Türk mimarisinin yapılarını bünyesinde barındıran Safranbolu evleri oldukça ilgi çekicidir. Bahçeleri sokak taş duvarlar ayrılmış, oldukça otantik bir görüntü yansıtmaktadır. Safranbolu “müze kent” olarak anılmaktadır. Safranbolu’ da bazı evlerin bir kısmı gezi evi olarak ziyaret edilmekte, otantik ve mistik bir Dünya’ nın kapılarını aralamaktadır. Safranbolu evleri Dünya miras listesinde yerini almaktadır. Safranbolu’ dan Uluyayla’ da Uluyayla Şenlikleri geleneksel olarak yapılmaktadır. Geleneksel el sanatları, bakır eşyalar ve oymalar bu geleneksel sanatın başında yer almaktadır.

 

Lokumlarıyla ünlü olan Safranbolu ismini de Safran bitkisinden almıştır. Safranbolu’ nun doğal ve tarihi güzelliğinin büyüsüne kapılıp hayran olacaksınız. Safranbolu’ nun eski çarşısı sizi 18. 19. Yüzyıllara kadar taşıyacaktır. Safranbolu yılın 12 ayı olmak üzere yerli ve yabancı bir çok turisti kendine hayran bırakmaktadır.

 

Safranbolu görülmesi gereken yerler

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi: Kaymakamlar evi olarak bilinen müze, yerli ve yabancı konuklarına kapılarını açmaktadır.

 

Yörük köyü: Yörük köyü geleneksel mimari yapıyı canlı tutmaktadır. Oldukça şirin olan köyü yürüyerek gezmek için harika bir tercih olacaktır. Kendinizi bambaşka bir masal diyarında gibi hissedeceksiniz.

 

Cinci Han ve Hamamı: Safranbolu’ nun en ünlü tarihi yapılarından biridir. 1600’ lü yıllara dayanan tarihi geçmişi ve yaşadığı restorasyon ile kullanıma açılan hamamı gezip keyifli saatler yaşayabilirsiniz.

 

Hıdırlık tepesi: Safranbolu’ nun en güzel manzarasına sahip yerlerinden biridir. Bütün İlçeyi kuşbakışı görmek mümkündür.

 

Merkez: Safranbolu’ nun tarihi Safranbolu evleriyle donanmış olan evleri ilk anda ilgi odağınız olacaktır. Büyük metropol bir karmaşadan uzak olması, sizlere farklı bir Dünya’ nın kapılarını ardına kadar açacaktır. Merkezde bakırcılar çarşısı mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

 

Sipahioğlu Konağı: 300 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan Sipahioğlu konağında 8 nesildir aynı ailenin yaşıyor olması, canlı tarihi ayakta tutuyor olmasını yansıtmaktadır. Fakat konağın ikinci ve üçüncü katları müze haline getirilmiştir.

 

İncekaya kanyonu: Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bölge, doğal bir görünüme sahiptir. İncekaya su kemeri ile de dikkatleri çekmektedir.

 safranbolu_gezilecek_yerler

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir