1

Egzama Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir ?

Egzama nedir ? Egzama neden olur ? Egzama belirtileri nelerdir ? Egzama tedavisi nasıl yapılır ? Egzama bir çok kişinin yaşadığı ortak sorunlar ve hastalık çeşitlerinden biridir. Nedir egzama ve insanlarda nasıl bir etki bırakır ?
Egzama nedir ?
Egzama cilt üzerinde oluşan kesinlikle bulaşıcı olmayan bir deri hastalığıdır. Hayatının bir çok döneminde egzama ile karşılaşmış, vücudunun belirli bölgelerinde egzama ile tanışmış insanlar vardır. Cildin her bölgesinde görülebilir ve sık rastlanılan rahatsızlık çeşitlerinden biridir. Kişilerin iş ve sosyal yaşantısında çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Öz güven eksikliği yaratabilen deri rahatsızlığı kesinlikle kişiden kişiye bulaşmamaktadır.egzama_nedir
Egzama belirtileri nelerdir ?
Egzama belirtileri şiddetli kaşıntı ile belirginleşmeye başlar. Bir bölgede çıkıp yavaş yavaş yayılma gösterebilir. Deri enfeksiyonuna zemin hazırlayıp, ciltte bulunduğu bölgede deri kalınlaşması oluşturur. Egzama alerjik olarak da karşımıza çıkabilen rahatsızlıklardan biridir. Hassas olan ciltler alerjik yapabilecek maddeye karşı ciddi hassasiyet hissedecek ve deri tepkilerine neden olacaktır. Bu nedenle derinin duyarlılık gösterecek maddelere karşı dikkat etmekte yarar vardır.
Egzama tedavisi nasıl yapılır ?
Egzama tedavisi yeterli derecede uygulanacaktır. Öncelikle tedavi sürecinde alerjik etki yaratacak nesne ve maddelerden uzak durmak, tedaviyi destekleyecektir. Burada egzamanın bulunduğu bölgede oldukça önemlidir. Özellikle ellerde görülen egzama sürekli farklı nesnelerle etkileşim halinde olduğu için, tedavi sürecinde çok dikkat edilmelidir. Egzama tedavi edilebilir bir süreçtir. Bu süreçte gliserin içeren sabunlar tercih edilmelidir. Kaşıntı ve ağrı hissetmemek açısından egzama bulunan ellerin tahriş olmaması faydalı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir yorum

  1. Günümüzde çok dikkat edilmese de cildimiz çok farklı kimyasalların etkisi altında kalabilmektedir. Bu kimyasal maddelerin zararlı etkileri de cilt yolu ile kendini gösterebilir. Hayatımızın pek çok evresinde ve pek çok işlev için kimyasallardan yardım alıyoruz. Temizlik maddelerinde kullanılan deterjanlar, oda ya da vücut parfümleri, kişisel bakım ürünleri, krem gibi maddeler cilde uygun olmadığı zaman egzamaya neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tür kimyasal maddeler kullanılırken dikkatli seçim yapılması ve cilde uygun olan maddelerin tercih edilmesi gerekir. Egzama ölümcül bir hastalık olmamasına rağmen tamamen ortadan kaldırılamaması ve rahatsızlık vermesi nedeni ile önemli bir hastalık türüdür. Sürekli kaşıntı ve kızarıklar oluşması cildin hassasiyetinin artmasına neden olabilir. Özellikle cilde temas edecek kimyasalların doğru seçilmesi, yünlü ya da cildi tahriş edecek maddelerin kullanılmaması gerekir. Egzama yetişkin kişilerde sonradan görülebilen bir hastalık olmasına rağmen çocukluk dönemlerinde de görülebilen bir hastalık türüdür. Hastalığın tekrarlama riski de bulunması nedeni ile yaşam boyu cildin nemli kalmasına dikkat edilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir