0

Fobi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Fobi nedir

Fobiler kişiler de tehlike sinyalleri hissetme durumudur. Bu durum genel bir özellik taşır ve sıkça kendini gösterir. Çok çeşitli olan fobiler kişiye göre değişim gösterecektir. Farklı nesnelerden kişisel kaygı taşıyarak korkma ve bunu kontrol kaybıyla belirgin hale getirmektir. Bir çok fobi mevcuttur ve günlük yaşamı zorlaştıracak etkenleri bünyesinde taşımaktadır. Kişilerin ruhsal durumundan kaynaklanan fobiler, ilerleyen yıllarda bu korkuyu büyütüp ilerletebilir. Özellikle küçük yaşlarda yaşanan olayların ileriki yıllarda kendini açığa çıkarması söz konusudur. Kişilerin hayat kalitesini düşüren ve tüm olumsuz duyguları cömertçe açığa çıkaran fobiler nedir ve fobi çeşitleri nelerdir?

 

Fobi çeşitleri

Fobi çeşitleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bireylerin asansör, yükseklik, yalnızlık, böcekler, sosyal fobi, nesneler, karanlık gibi değişiklik göstermektedir. Bu korkular panik derecesinden ortaya çıkarak, hastaların kendini korumaya almasını sağlar. Fobileri de çeşitlere ayırmaktadır. Agorafobi, sosyal fobi, özgül fobidir.

 

Agorafobi

Agorafobi bireylerde panik atak şeklinde ortaya çıkan, aniden belirginleşen, köprüde, asansörde, otomobilde huzursuz hissetme durumlarıdır. Bu kişiler aniden kalabalık ortamlarda da tedirginlik hissedebilir.

 

Sosyal fobi

Sosyal fobi kalabalıkta ve tanınmayan insanların yanında rahatsızlık duymaktır. Dışarıya karşı gelişen utanma, sıkılma ve tedirginlik hissi sosyal fobi olarak karşımıza çıkmaktadır. Topluluklara katılma, sohbetlere ortak olma, yeni kişilerle tanışma gibi sosyal fobiler, konuşma sürecinin dahi çok kısa tutulmasını sağlayacaktır.

 

Özgül fobi

Özgül fobi herhangi bir nesneden nedensiz ve sebepsiz bir yere korkma ve rahatsızlık duymaktır. Asansörden, hayvanlardan, uçaktan ve her an kötü bir şey olacakmış hissine kapılmak, gündelik hayatı da sıkıntıya sürükleyecektir.

fobi_nedir_cesitleri_nelerdir

Fobilerin tedavisi

Fobilerin tedavisi psikoterapi teknikleri ile mümkün olmaktadır. Öncelikle kadınların erkeklerden daha çok fobilere sahip olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Korkulmaması gereken bir çok faktörden korkarak kaçınılması, mutlaka tedavi süreci gerektiren durumlardan biridir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir