0

B12 Vitamini Eksikliği Nedir ?

B12 vitamini nedir ? B12 vitamini nerelerde bulunur ? B12 vitamini hangi besinlerde olur ? B12 vitamini eksikliği nelere yol açar? B12 vücutta olan eksikliğini hemen belirgin edecek, vücuda olumsuz etkiler yaratacaktır. Bu etkiler nelerdir ?
B12 Vitamini Nedir ?
B12 vitamini suda eryen bir olmasına karşın, diğer vitaminlerden farkı vardır. B12 depo edilebilir bir vitamindir ve bu görevi karaciğer yapar. Bu nendenle vücuttaki eksikliği hiç vakit kaybetmeden kendini gösterir ve belirtiler vermeye başlar. B12 vitamininin vücutta fazlası barınamaz. Vücudumuz ihtiyacı olduğu kadarı alıp, fazlasını idrar yoluyla dışarıya atmaktadır. Vitaminin vücutta olmaması çeşitli belirtilerle kendini gösterecektir. Hücre çekirdeğinin olgunlaşmasın ısağlayan ve sinir hücreleri foksiyonlarını direk olarak etkileyen bu mucize kaynağın, vücudumuzda bulunması hayat enerjisi içind e gereklidir. Kendimizi daha aktif, enerji dolu ve canlı hissetmemizi doğrudan etkileyecektir.
B12 vitamini hangi besinlerde olur ?
B12 vitamini en fazla et ve et ürünlerinde mevcut bulunmaktadır. Tabi bakık da bu kategori içerisinde yer almaktadır. Süt, peynir, yumurta diğer zengin ölçüde B12 barındıran besinlerden arasındadır. Özellikle vejetaryenlerde bu eksiklik fazla miktarda belirgindir.

Vitamin_B12
B12 vitamini eksinkliği nelere yol açar
B12 vitamini eksikliği öncelikle halsizlik, baş dönmesi, süreklilik gösteren yorgunluk hali ile ilk belirtileri vermeye başlar. Ağız içerisinde yara ve aft dediğimiz olgu meydana gelir. Bacaklarda, kollarda, ayaklarda ciddi karıncalanmalar ve uyuşmalar meydana gelir. İş ve sosyal hayatı olumsuz etkileyecek olan B12 vitamin eksikliği kişilerin hayatını sekteye uğratır. İş hayatında ve günlük yaşamda verimsizlik, dikkat dağınıklığı, sinirli ve agresif tavırlar sırasıyla birbirini izleyecektir. Unutkanlık ve depresif ruh haline doğru bir ilerleme de belirtiler arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir