0

Mevsimsel Grip Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir ?

Mevsimsel grip nedir ? Mevsimsel grip nedenleri nelerdir ? Mevsimsel grip belirtileri ve tedavisi nedir ? Mevsimsel grip özellikle kış aylarında ortaya çıkan ve salgın olan hastalıklardan biridir. Gündelik hayatı sekteye uğratan mevsimsel grip belirtileri nelerdir ?

 

Mevsimsel grip belirtileri

Mevsimsel grip özellikle kış aylarında ortaya çıkan, kişiden kişiye geçebilen, yatağa düşüren bulaşıcı bir virüstür. Gün içinde bitkinlik, ateş, yorgunluk, halsizlik, uyku hali gibi belirtileri vererek, kişileri yatağa düşürmektedir. İş ve sosyal hayatı ciddi oranda sekteye uğratan virüsten korunma yolları mevcuttur. Viral bir hastalık olan grip virüs yoluyla bulaşan, özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuk ve yaşlıları çık çabuk etkisi altına alabilmektedir.

 

Mevsimsel grip tedavisi

Mevsimsel grip hekim kanalıyla tedavi edilmeye başlanmalıdır. Evde yatak istirahati muhtemel olmak şartıyla, bol bol C vitamini ağırlıklı yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. Bol sıvı tüketmek, bitki çaylarından destek almak da oldukça faydalı olacaktır. Bağışıklık sisteminin gücünü iki kat arttırmak bu süreçte çok önemlidir. Yüksek ölçüde vücudunu direncini düşüren hastalıklardan biri olan mevsimsel grip, 1 haftalık dinlenme ve vitamin takviyesi sürecinde vücudu terk edecektir. Dinlenme süreci bu aşamada çok önemlidir. Evden çıkmayarak hem kendi sağlığınızı kontrol altına almış olursunuz, hem de başkalarına virüsü yayma tehlikesi ortadan kalkmış olur.

mevsimsel_grip_nedir

Mevsimsel gripten korunma yolları

Mevsimsel gripten korunma yolları mümkündür. Öncelikle gün içinde ellerin çok sık yıkanması gerekir. Özellikle kalabalık mekanlarda dokunulan nesneler, daha önce virüslü bir kişinin dokunmasıyla size anında virüs gönderebilir. Bu nedenle öncelikle hijyene dikkat etmeli, gün içinde düzenli olarak elleri yıkamak çok önemlidir. Beden temizliği ve özbakım diğer önemli korunma yollarından biridir. Uyku ve dengeli beslenme de vücut sisteminin savunma mekanizmasını harekete geçirecek destekler arasındadır. Taze sebze ve meyve suları, bol su içmek mevsimsel gribe karşı enerji kazanmanızı sağlayacaktır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir