0

Hafıza Nasıl Güçlenir? Hafıza Güçlendiren Besinler

Hafıza bir çok nedene bağlı olarak zayıflar ve bir çok şeyi unutmaya başlar. Hafızayı güçlendirmek için beyin egzersizleri yapmak gerekiyor. Beyni güçlendiren gıdalar ve doğru takviyelerle beynin gelişimini destekleyebilirsiniz. Hafıza gündelik hayatın getirdiği zorluklarla zayıflamaya ve sağlıklı çalışmamaya başlar. Hatta stres beyin hücrelerini olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bazı gıdalar hafızayı güçlendirir, dikkat dağınıklığını yok eder. Konsantre olamama ve dikkat dağınıklığı hayatınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bazı şeyleri aklımızda tutamama, odaklanma sorunları, yeni fikirler üretme de zorlanma gibi belirtiler zayıf bir hafızanın getirdiği oluşumlardır. Hafızayı güçlü ve daha canlı tutabilmek için doğru besinleri tüketmek ve hafıza egzersizleri yapmak yeterli olacaktır.

 

Bulmaca çözmek hafızayı en canlı tutacak oluşumlardan biridir. Kadınlar için örgü örmek de beyin fonksiyonlarını taze tutacaktır. Zihni açan, fikir gelişimlerini akıcı hale getiren ve yeni fikirler üretebilen bir hafıza için zencefil çayı oldukça faydalı olacaktır. Güçlü bir hafızanın temeli doğru besinlerle desteklenen bir kahvaltı ile güne başlamak olacaktır. Gün içinde taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterilmesi gerekir.

 

Balık hafızayı güçlendiren en sağlıklı besinlerden biridir. Ayrıca strese karşı da yapıcı rol oynayarak, stres oluşumunu azaltan özel vitaminlere sahiptir. Baklagiller, kepek, çavdar, B vitamini strese karşı önlem alan vitamin ve mineralleri içeren besinlerdir.

 

Kahve ve kolayı azaltarak beyin fonksiyonlarınızı ayakta tutmuş olacaksınız. Her ikisi de kafein içerdiği için uykusuzluğu ve agresifliği beraberinde getirecektir. Endişe ve kaygıyı da beraberinde getirir. Bunun yerine karışık bitki çayları içebilirsiniz.

 

Süt ve süt ürünleri hafızayı geliştiren yüksek miktarda protein içeren donanıma sahiptir. E vitamini ile hücreleri yeniler, özellikle alzhemier oluşumuna engel olur.

 

Yumurta A, B, D vitaminlerini bünyesinde barındırarak hafızayı destekleyen besinlerden biridir. Hafızanızı canlı tutmak için B12 açısından da zengin olan yumurtayı her gün düzenli olarak tüketebilirsiniz.

 

Karides: Beyni geliştiren en önemli besinlerden biri olan karides Omega3 bakımından oldukça zengindir. Dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğunu tedavi eder.

 

Brokoli, kuşkonmaz, ıspanak, lahana gibi sebzeler hafızayı güçlendiren en önemli besinlerden biridir.

 

Kuruyemişler kabak çekirdeği ve ayçiçeği çekirdeğinde bulunan mineraller, beynin anlayabilme yetisini güçlendirerek, algıda yaşanan sorunları yok eder. Anlatılanları ve düşünceleri daha net ifade edebilmeyi sağlar.

 

Yeşil çay hafızayı güçlendirme konusunda oldukça yaygın kullanılan bitkilerden biridir. Yeşil çay içerdiği antioksidan ile hücreleri canlı tutacak, beyin fonksiyonlarının korunmasını sağlayacaktır.

 

 hafiza_guclendiren_besinler

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir