0

Kış Çayı Nasıl Demlenir

Kış mevsiminin vazgeçilmezi olan Kış çayları, içimizi ısıtacak evimizi saracak kokusuyla şifa niyetine içilmelidir. Bir çok hastalığa iyi gelen, önlem alan ve tedavisinde kullanılan kış çayları, kaybetmiş olduğumuz enerjimizi de toparlama sürecinde katkıda bulunacaktır. Kış çaylarını içmek kadar demleme şekli ve süresi de çok önemlidir. Hiçbir bitkiyi kaynatmadığımız gibi, kış çaylarımızı da kaynatmadan sadece demliyoruz. Grip, soğuk algınlığı, nezle, öksürük ve halsizlik gibi rahatsızlıkların davetsiz misafir olarak geldiği anlarda, ihtiyacımız olan enerjiyi sağlayacaktır. Kış çayları hastalıklarımızın iyileşme süreçlerinde kaynak oluşturabilecek ilk desteklerden biridir. Öncelikle kış mevsimini sağlıklı geçirmek için taze meyve ve sebze tüketmelisiniz. Yeşil yapraklı sebzeler, turuncu meyveler ve bol su içmek özellikle bağışıklık sistemini güçlendirecek, gelebilecek hastalıkların önlemini alacaktır.

Bitkiler nasıl demlenir

Kış çayı için öncelikle doğru bitkileri temin etmek gerekir. Kullanılacak bitkilerin birbirinin faydalarını yok etmemeleri doğru demleme sürecindeki ilk aşamadır. Bitkileri suyla birlikte haşlamadan ve kaynatmadan, kaynamış suyun içine atıp demleme süresini geçirmeden beklemek gerekiyor. Kış çayını demlediğimiz zaman hemen içmeli, her içimde taze olarak demleyip tüketmek gerekiyor. Ihlamur kış çayı dediğimizde aklımıza ilk gelen şifalı bitkilerden biridir. Özellikle soğuk algınlığı sürecinde oldukça faydalı etkiler gösterecek, olumlu etkilerini hemen göstermeye başlayacaktır. Ihlamur tek başına içildiği gibi başka bitkilerle karıştırılıp da tüketilebilmektedir. Bir tutam ıhlamurun üzerine yeteri kadar su ekleyip 5 dakika bekleyelim. İçine bir küçük çubuk tarçın koyup içebiliriz.

Kış çayı bitkileri

Ihlamur, kuşburnu, hatmi çiçeği, nane ve papatyadan eşit miktarda kaynamış suyun içine atıp 5 dakika bekletelim. Bekledikten sonra süzelim, arzuya göre içine 1 çay kaşığı bal ekleyip şifa niyetine içelim. Kış hastalıklarına maruz kalsanız bile, anında etkisiz hale getirecek, yatağa düşmenize engel olacak doğanın sunduğu şifalı bitkilerden yararlanabilirsiniz. Bitkileri güvendiğiniz aktarlardan taze olarak temin edebilirsiniz. Ekinezyada oldukça faydalı bitkilerden biridir. Kış aylarında direk olarak tedavi edici özelliği ile kendinizi daha aktif hissetmenizi sağlayacak, iş ve sosyal hayatınızda veriminizi yükseltecektir.kis_cayi_nasil_demlenir

Diğer arama sonuçları:

  • kış çayı
  • kış çayı nasıl yapılır
  • hazır kış çayı nasıl demlenir
  • kış çayı içindekiler
  • kış çayı tarifi
  • k ay nasl demlenir
  • kış çayı hazırlanışı
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir