0

Kaplıca Nedir?

 Kaplıca nedir

Kaplıca maden sularının çevresinde kullanılan, doğal kaynaklardan faydalanılmasını sağlayan isimdir. Yeraltından çıkan şifalı ve doğal suların insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler yaratmasına olanak tanır. Hastalıklarına şifa bulmak isteyen, ruhsal ve zihinsel manada güçlenmek ve arınmak isteyen herkesin buluşma noktaları, tercih ettikleri kaplıcalardır. Kükürt içeren şifalı sular, insan sağlığına olumlu etki edecek, uygulanması gereken sürede sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır. Türkiye’ nin bir çok yerinde bulunan kaplıcalar, insan sağlığını olumlu yönde destekleyecektir. Yaşadığınız rahatsızlıklarda kalıcı hasarlar oluşmasını önleyecek, özellikle kırık tedavilerinde başvurulan ilk kaynak olarak sizlere hizmet edecektir.

 

Kaplıcanın olumlu etkileri

Kaplıcaların olumlu etki göstermesi için, dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Havanın sıcaklığı, suyun sıcaklığı ( 36-38 dereceden fazla olmaması gerekmektedir), tedavi ve kas sistemi hastalıklarında büyük fayda sağlayacaktır.

 

Kimler kaplıcaya giremez

Kaplıca bir çok hastalığın şifa bulması için tercih edilir. Fakat bazı rahatsızlıklar yaşayan kişilerin kaplıcaya gitmemesi faydalı olacaktır. Ateşli hastalıklar, ileri derecede kansızlık, sistem enfeksiyonları, kalp, ciğer, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan kişiler, hipertansiyon hastaları, adet döneminde olanlar, yaygın varis ve damar hastalıkları olanlar, ileri derecede akıl hastalığı olanlar, epilepsi hastaları, aşırı şişmanlar, açık yaralar, kanser ve benzeri habis hastalıklar, ileri yaştan ve düşkün olan kişiler, kanamalı ve kanamaya meyilli hastalıklara sahip olanların kaplıca suyuna girmeleri tavsiye edilmez.

Kaplıca krizi nedir

Kaplıca krizi tedaviye başladıktan ilk 7 gün sonra hastalıklarla ilgili şikayetler azalmaya başlar. Şikayetler azalmaya başladıktan hemen sonra aniden yükselen ateş, titreme, uykusuzluk, bulantı, kusma, çarpıntı, terleme belirtileri ortaya çıkar. Bu duruma kaplıca krizi denilmektedir. Sinirsel ve hormonal dengenin bozulmuş olmasının getirdiği olumsuz sonuçlardır. Hemen kontrol altına alınması gereken acil bir durumdur.kaplica_nedir

Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir