0

İskelet Nedir ? Yapısı ve Görevleri Nelerdir ?

İskelet ve yapısı nedir ? İskelet ne işe yarar ? Vücudumuzun dik durmasını sağlayan kemiklerimizin işlevi olmasaydı ne yapardık ? İşte tüm bu sorulara yanıt vermek için iskeletler hakkında bilgi aktarımını sizlerle paylaşıyoruz.

İskelet Nedir ?

İskelet vücuda şekil veren ve dik durmasını sağlayan en önemli yapıdır. Eğer olmasaydı ne yapardık ve ve vücudumuz nasıl bir şekil alırdı hiç düşündünüz mü ? Yumuşak, eğik ve şekilsiz bir hal almamız kaçınılmaz olurdu. İskeletin vücudumuz için anlam önemi büyük önem taşımaktadır. Peki iskelet ne işe yarar ?

İskelet Ne İşe Yarar ?

İskelet vücudun yapı taşlarından biridir ve şekil verip dik durmasını sağlayan en önemli unsurdur. İskelet olmasaydı vücudumuz şekilsiz ve yumuşak olurdu. Kemiklerinizin sert bir yapıya sahip olduğunu elbette söyleyebilirsiniz. Ona dokunarak ne kadar büyük bir görev üstlendiğini hissedebilirsiniz. Vücudun temelidir ve kafatası, omurga, göğüs kafesi, kollar ve bacaklardan oluştuğunu anlayabildik. İskelet iç organların tamamen sabitlenmesini ve bulunduğu yerlerde görevlerini tam olarak yerine getirebilmelerini sağlayan korumasıdır. Yani iç organların koruyan en önemli faktördür.

iskelet_nedir

İskelet Sistemini Koruma İçin Ne Yapmalıyız ?

İskelet yani kemik sistemini kormak için D vitamininden zengin olan yiyecek ve içecekler tüketmeliyiz. Peynir, süt ve yoğurt bu besinlerin başında gelen en önemli kaynaklardır. Özellikle çocukların bu konuda daha duyarlı davranarak, D vitamini ağırlıklı besinler tüketerek iskelet sistemlerini kormalarını faydalı olacaktır. İskelet hareket etmemizi sağlayarak, kaslarla beraber vücudumuza şekil verir. Önemli bir uyarı ise, iskelet sisteminin sağlıklı çalışması için, gün içinde mutlaka küçük egzersizler eyer verilmelidir. Egzersiz sistemi koruyacak ve daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Diğer arama sonuçları:

  • iskelet resmi
  • iskelet resimleri
  • Iskelet
  • iskelet nedir
  • www nnedir com
Sosyal Medyada Paylaş
TwitterFacebookWhatsAppGoogle+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir